Toplum mühendisliği konusu için bazı kitap önerileri (Mustafa Özcan, 22 Eylül 2014)


Toplum mühendisliği konusu için bazı kitap önerileri
KDP-Kitap Bloğu okuyanları için kendi görüşlerime göre son yıllarda piyasaya çıkmış toplum mühendisliği konusunu Türkiye bağlamında işleyen yapıtlar arasından yaptığım bu seçki merakı olanlar için kısa bir literatür derlemesi amacını taşımaktadır.

Okuyucu kitaplar hakkındaki bilgiyi yazar önadının alfabetik sırasına göre arka sayfalarına konmuş açıklamalar olarak bulacaktır.

Kitaplarla ilgili çok daha detaylı bilgileri öteki internet sayfalarında çeşitlenmiş olarak incelemek olanaklı olduğundan daha fazla ayrıntıya girerek irdeleme yapmak gereksinimi duymadım.

Mustafa Özcan (22 Eylül 2014)
  
Arslan Bulut, “Açılımın Şifreleri

Arapları Osmanlı’ya isyan ettiren Lawrence, “Bir Kürt devleti kurabilseydim, Türkler’i tarihten silecektim, başaramadım” demişti. 2000’li yıllarda Lawrence’in hedefini gerçekleştirmek isteyen çok sayıda Lawrence türedi. Bunlar sadece ajan olarak bu coğrafyaya gönderilmiş insanlar değildi. Artık yerli Lawrence’ler de vardı. Ekonominin, siyasetin, bürokrasinin ve medyanın içindeydiler. Soros gibi yardımcıları da vardı ve aleni çalışıyorlardı. Casusluk meşrulaştırılmıştı artık.

Açılım politikaları ise Türk okurunun takdir edeceği gibi birkaç ay gündemde olan bir proje değil, Turgut Özal ile başlayan, AKP iktidarı ile hızlanan bir süreçtir. Esasen AKP’nin kendisi de bir projedir, programı ise dünyayı yöneten Dış İlişkiler Konseyi yazılımıdır.


Banu Avar, “Böl ve Yut” ve “Hangi Dünya Düzeni

13 Ülkede Batı Projeleri…

Batı’nın politikaları Ortadoğu’da İsrail devleti kurulurken de aynıydı, bugün Kafkaslar’da, Balkanlar’da, Afrika ve Uzak Asya’da da aynı…

Banu Avar bu bölgelerde yer alan 13 ülkede, “Böl ve Yut” şablonuna uygun olarak, halkların nasıl birbirine kırdırıldığını, komşu ülkelerin arasına kamaların nasıl sokulduğunu, “hedefe” ulaşmak için değişmez bir yöntemin, işbirlikçiler aracılığıyla nasıl sahnelendiğini yerinde gördü; bölge insanlarını dinledi ve yaşananları yazıya döktü…

Bu kitap, Batılı devlet temsilcilerinin baskısıyla yasaklanan ‘Sınırlar Arasında’ programının son yolculuk notlarından oluşuyor…

Doğu Perinçek, “Karen Fogg’un E-postalları”

Karen Fogg’un e-posta yazışmaları, AB-Türkiye ilişkilerinin röntgenini veriyor. AB’nin Stratejik Hedefi: “Türk Devletinin ve Tarihinin Hakkından Gelmek”…

Kültürel Görev:
“Türkiye Gençliğinin Milli Kimliğini Tahrip Etmek”.. Siyasal Görevler: Kıbrıs, Ege, Diyarbakır Merkezli Beylik vb. Kullanılacak Kuvvetler: “Uyuyan Köpekler”… Örgütlenme: Karen Fogg Şebekesi… Eylem Biçimi: Uslu Muhalefetten Toplumsal Patlamalara.. Örgütlenme ve Çalışma Biçimi: Gizli, Sinsi, Şifreli, Kodlu.. Karen Fogg’u Kimler, Nasıl Savundu?..
Avrupa Birliği Kapısındaki Türkiye… Karen Fogg’un e-postalarından Seçmeler…


Mustafa Yıldırım, “Sivil Örümceğin Ağında

“Her Türk bu kitabı okumalıdır!
– Rauf Denktaş

“… dillere destan Sivil Arümceğin Ağında kitabının 60
sayfası Soros’un marifetlerine ayrılmış; oku oku
bitmiyor, telefon rehberine benziyor… İçindeki
isimleri saya saya tüketemiyorsun.
– İlhan Selçuk, Cumhuriyet, 21.06.2005
Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.