Türkiye’nin en başarılı multimedyal video yapımcısı Canerhan Tipi (Mustafa Özcan, 25 Nisan 2015)


Türkiye’nin en başarılı multimedyal video yapımcısı Canerhan Tipi 
Canerhan Tipi, İstanbul 1946 doğumlu,  ODTÜ 1972 mezunu makine yüksek mühendisidir. 
Diğer daha çok bilinen kimliğiyleyse kendisini, 2009 Ekim ayından bu yana YouTube video sunum ortamı üzerinden “multimedyal tematik belgesel video yapımcısı ve  yayımcısı” diye tanımlamak çok yerinde  olur sanırım. 
Öte yandan bu arada, Canerhan Bey’in babası Şeref Tipi’nin süvari sınıfından bir asker oluşundan gururlanacak düzeyde bir yurtseverliğe  sahip olduğunu belirtmeden geçmek istemem. Ayrıca,  babasının kendi anıları merkez alarak yazdığı iki kitabın  hazırlayıcısı olması da O’na çoktan hak etmiş olduğu yazarlık sıfatını kazandırmış olduğunu aktarmak isterim.
Canerhan Tipi, YouTube üzerindeki bu etiketi ile geçen yüzyılı konu alan, tadına  doyulmaz, ama insanı hüzünlendirecek düzeyde nostaljik karakterde olan, sayısı 40’ı aşan  video üretip  yayınlayarak çok önemli bir  internet  sanatçısı olduğunu göstermiştir.
Canerhan Tipi‘nin  toplum ve tarih  kapsamındaki olayları, kişileri ve mekanları konu  alan bu videoları, yüksek görsellikli, yazılı ve fon müzikli, nostaljik  anlatımlı bir  özellik arz etmekte olduğundan kişide derin bir  seyirlik duygusu uyandırmaktadır. 
Sunumun, düşünsel  arka planı ve duygusal incelikleri çok etkin bir  şekilde ahenkli olarak kompoze edilmişlikte olaraktan  ritmik bir akışla aktarılıyor olması seyrini daha da keyifli kılmaktadır.  Yapıtlar bu haliyle belgesel-multimedyal video sanat  janrı kapsamındaki bir üretim şekli için “virtiyöz” derecesi denilebilecek  düzeyi dahi zorlamaktadır diyebiliriz. 

Halen İzmir’de yaşamakta olan Canerhan Bey’i bu çalışmaları nedeni ile içtenlikle kutlarım.
Mustafa Özcan (25 Nisan 2015)

Not: Canerhan Tipi’nin YouTube kanalı:  https://www.youtube.com/user/MrPapagomez


“Türkiye’nin en başarılı multimedyal video yapımcısı Canerhan Tipi (Mustafa Özcan, 25 Nisan 2015)” için 3 yanıt

  1. Gerçekten uzun süredir varlığının farkındayım.. Bilgisi birikimi ile dikkatimi çekmişti.Hazırladığı videoları zevkle izledim hep..Kendisini, şahsen tanımadan tanıdım bu yapıtlarıyla.Kazandığı bu unvanı çok hakeden Canerhan Tipiyi bütün içtenliğimle tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.