Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi / Yuval Noah Harari (Vural Kınayman, 29 Ocak 2017)

Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Yuval Noah Harari

Sayfa Sayısı: 456
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap
ISBN: 9786055029630

Son yılların en etkileyici kitaplarından biri olan “Hayvanlardan Tanrılara Sapiens” ile insanların 70 bin sene önce önemsiz bir maymun türüyken dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, yeni kitabında insanlığın açlık, salgın hastalıklar ve savaş gibi temel varoluş sorunlarını çözdükten sonra ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşinde koşarken nasıl “Homo Deus”a evrildiğini ve bunun sonunda ne tür sorunlarla yüz yüze geldiğini anlatıyor.

3 bölüme ayrılan kitabın ilk bölümde türümüzü bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu anlamaya çalışırken Homo Sapiens ile diğer hayvan türleri arasındaki ilişkiye odaklanıyor. insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiye önem vermesinin sebebini de, ileride gerçekleşmesi muhtemel gördüğü süperinsanlarla insanlar arasında kurulacak ilişkiye en yakın model olduğu şeklinde açıklıyor. İkinci bölümde ise Homo Sapiens’in nasıl olur da evrenin insan türünün etrafında döndüğüne ve hümanist öğretiye inandığını sorguluyor. 

Final bölümüne geldiğimizde ise insanlığın bugünkü uğraşları ve hedeflerini yeni teknolojik buluşlar ışığında irdelerken ölümsüzlük, mutluluk ve ilahilik arayışlarımızın Homo Sapiens’in sonunu getirebileceğini bilim insanı olmasının verdiği bilgi ve birikimiyle felsefi bir dille anlatıp, hiç de yabana atılmayacak örnek ve gerçekleşmiş olaylarla masaya yatırıyor.

Bir önceki kitabın sonunda yaptığı felsefi tespitler eğer hoşunuza gittiyse, “Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi” baştan sona bu tespitlerle dolu.

Vural Kınayman (29 Ocak 2017)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.